Cine sunt artiștii de la SYT II? Cine sunt artiștii de la SYT II?

A doua ediție Showcase of Young Talent (SYT) va avea loc între 15 și 17 septembrie la Rezidența BRD Scena9 și Point, în București și va expune 90 de artiști de liceu din 15 orașe din toată țara.

Curatorii care i-au ales pe cei 90 de tineri artiști sunt profesioniști din domeniile celor cinci secțiuni ale festivalului: Eugen Rădescu (curator & co-director Bucharest Biennale) a ales cei 10 tineri artiști care vor fi expuși la SYT VISUAL ARTS, Andrei Pungovschi (fotojurnalist), 10 fotografi de liceu pentru secțiunea SYT PHOTO, Adrian Sitaru (scenarist și regizor de film), 10 scurtmetraje care vor fi proiectate în cadrul SYT SHORTS, Gianina Cărbunariu (dramaturgă și regizoare de teatru), cele 3 spectacole de teatru tânăr de la SYT DRAMA și Vladimir Proca (toboșar Robin and the Backstabbers), două formații și un DJ, care vor urca pe scena SYT MUSIC.

„Când ceri ceva de la un licean, parcă nu te aștepți să fie așa de responsabil. Cam așa a fost în alegerea mea pentru SYT, multe proiecte, toate faine, făcute cu cap creativ. Mi-a fost cam greu să-i aleg pe cei 10 finaliști. M-am bazat mult pe instinct și am ales proiectele care se pot pune foarte ușor într-o expoziție de artă, într-o galerie”, Eugen Rădescu, selecționer SYT VISUAL ARTS

Intrarea la festival va fi liberă, în limita locurilor disponibile.

 

SYT SHORTS: 10 scurtmetraje

  1. Inis”, de: Alexandra Dumitrana & Ingrid Enache (17 ani, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța)
  2. Pixu’, Fata și Maneaua”, de: Ștefan Iordache (17 ani, Colegiul Național „I.C.Brătianu”, Pitești), Patricia Suciu (18 ani, Liceul Teoretic „Aurel Lazăr”, Oradea) & Sara Pongrac (17 ani, Liceul de Coregrafie și Artă Dramatică „Octavian Stroia”, Cluj Napoca)
  3. Și Planetele filosofează” de: Ștefan Iordache (17 ani, Colegiul Național „I.C.Brătianu”, Pitești), Patricia Suciu (18 ani, Liceul Teoretic „Aurel Lazăr”, Oradea) & Sara Pongrac (17 ani, Liceul de Coregrafie și Artă Dramatică „Octavian Stroia”, Cluj Napoca)
  4. Se poate viziona în Mod Portret”, de Ștefan Iordache (17 ani, Colegiul Național „I.C.Brătianu”, Pitești)
  5. Să te cunosc”, de: Alin Ciuchi (17 ani, Colegiul Național „Petru Rareș”, Piatra Neamț), Laur Marin, (17 ani, Colegiul Național „Petru Rareș”, Piatra Neamț)
  6. DR.”, de: Paul Dogioiu (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București), Matei Dumitru (Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București), Denisa Velicu (19 ani, București)
  7. Lwoop”, de: Alexandru Gorghe (18 ani, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Botoșani)
  8. Iaurt pe balcon”, de Diana Smeu (18 ani, Colegiul Național „Gheorghe Vrânceanu”, Bacău)
  9. Operațiunea Cheeki Breeki”, de Matei Zgâmboi (18 ani, Colegiul Național „Cantemir Vodă”, București)
  10. Bucureștiul în culori”, de Alexandra Damian (18 ani, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București)

 

SYT DRAMA: 3 spectacole de teatru tânăr

  1. Trupa Seism – Focșani, cu spectacolul „Copii răi”, de Mihaela Michailov
  2. Atelierul de Teatru – Botoșani, cu spectacolul „Cum ne place”, după Shakespeare
  3. Trupa 3,14 – Buzău, cu spectacolul „Pisica Verde”, de Elise Wilk – spectacol invitat în urma participării la festivalul Ideo Ideis 2017

 

SYT VISUAL ARTS: 10 artiști

  1. Ingrid Enache (17 ani, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța)
  2. Teodor Gheorghe-Papadopol (19 ani, Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi”, Arad)
  3. Alexandra Moț (19 ani, Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi”, Arad)
  4. Ana Olivia Poenariu (15 ani, Colegiul Național „Radu Negru”, Făgărăș – Mândra, Brașov)
  5. Erik Bobocea (18 ani, Colegiul de Arte „George Apostu”, Bacău)
  6. Alma Laura Parasca (17 ani, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Constanța)
  7. Alexandra Costea (17 ani, Liceul „Andrei Mureșanu”, Brașov)
  8. Alexandru Petrican (18 ani, Colegiul Național „Liviu Rebreanu”, Bistrița)
  9. Raluca Pasparuga (16 ani, Colegiul „Gheorghe Asachi”, Piatra Neamț)
  10. Andreea Cristea (17 ani, Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, București)

 

SYT PHOTO: 10 fotografi

  1. Andreea Cristea (17 ani, Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, București)
  2. Sara Pongrac (17 ani, Liceul de Coregrafie și Artă Dramatică „Octavian Stroia”, Cluj Napoca)
  3. Codruța-Irina Corocea (18 ani, Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, Câmpulung-Moldovenesc)
  4. Vlad Morar (16 ani, Colegiul Național „George Barițiu”, Cluj Napoca)
  5. Aleksandra Petrov (18 ani, Liceul Teoretic „ Dositei Obradovici”, Timișoara)
  6. Alexandra Istrate (18 ani, Colegiul Național „Calistrat Hogaș”, Piatra Neamț)
  7. Irisz Kovacs (17 ani, Liceul Național de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, București)
  8. Irina Artenii (19 ani, Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București)
  9. Matei Bumbuț (15 ani, Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București)
  10. Lia Ștefănescu (18 ani, Colegiul Național „Iulia Hașdeu”, București)

 

SYT MUSIC: 2 trupe și 1 DJ

  1. Mozai’C, Motru: Constantin Stoica (19 ani) & Alex Roly Arnăutu (17 ani), ambii de la Colegiul Tehnic
  2. DJ, Timișoara: Alexandru Fabian Buță (18 ani, Colegiul Economic „F.S.Nitti”)
  3. The Pyjamas, București – trupă invitată – : Maximilian Vlad – chitară ritm (17 ani, Liceul Teoretic „Ion Barbu”), Vladimir Munteanu – chitară solo (17 ani, Școala Centrală) , Răzvan Kope – bass (17 ani, Colegiul Național „Ion Neculce”), Dragoș Vasilache – tobe (17 ani, Colegiul Național „Mihai Eminescu”) & Andrei Popescu – voce (20 de ani, ASE București)